Počet osôb
  • 1 osoba
  • 2 osoby
  • 3 osoby
  • 4 osoby
  • 5 osoby

Galéria keramiky

Prírodná galéria umeleckej keramiky je výsledkom medzinárodných workshopov, ktoré sa konali v Park Hoteli Tartuf od roku 1999 a organizovali ich Ing. Jozef Vyskoč, konateľ firmy Ekostavby Nitra, a akademický sochár Ilja Holešovský. Ôsmich ročníkov sa zúčastnilo viac ako 50 umelcov z 22 krajín sveta. Vďaka tomu sa park pretransformoval na prírodnú galériu, ktorá je unikátna v rámci celého Slovenska. Podobná stála umelecká prezentácia keramických diel v historických objektoch sa doposiaľ na inom mieste nenachádza.

Umelecké artefakty výtvarníkov postupne nahradili to, čo sa z  pôvodnej výzdoby neoklasicistického kaštieľa nezachovalo, čo sa stratilo, zničilo alebo aj zmizlo. Vďaka práci keramikov areál získal novú identitu, nový charakter, jedinečnosť a predstavujú sa v ňom súčasné svetové keramické trendy. Rekonštrukciou kaštieľa, modernou dostavbou jeho funkčných častí, tu vznikol nový komplex a keramici z celého sveta vás pozývajú na jeho prehliadku. 

Galéria je voľne prístupná všetkým návštevníkom kaštieľa, hotela, turistom a širokej verejnosti. V krásnom prostredí majú možnosť vidieť diela známych svetových a európskych keramikov i sochárov. 
 


Ing. Jozef Vyskoč, VII. workshop, 2006: 

"...Mám dobrý pocit, keď vidím návštevníkov prechádzať sa po parku, ako si so záujmom pozerajú diela, fotografujú sa pri nich a aspoň na chvíľu zabúdajú na všedné starosti." 

Akad. soch. Ilja Holešovský, otvorenie Galérie, august 2007: 
"KERAMIKA má mnohé podoby, rozmanité tvary, má estetickú aj úžitkovú hodnotu a človeka v jeho tisícročnej histórii sprevádza ako užitočný predmet aj dekorácia či ozdoba, ako výraz jeho potrieb a túžob, ako doplnok i umelecké dielo.“ 

PhDr. Peter Jurkovič, kurátor otvorenia Galérie, august 2007: 
"Pri inštaláciách umeleckých diel v exteriéri kultivujeme prostredie - to bolo dávnou snahou umelcov a kurátorov výstav... Tento park sa bude pýšiť umením z celého sveta, umením v materiáli stálom a pevnom, odolnom a krehkom zároveň. Je to zároveň vážne a logické vyvrcholenie dlhoročnej podpory umeleckej (keramickej) tvorby, ktorá vznikala práve tu a tu je aj jej pravé miesto." 


Účastníci medzinárodných keramických workshopov v Beladiciach: 

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij