Počet osôb
  • 1 osoba
  • 2 osoby
  • 3 osoby
  • 4 osoby
  • 5 osoby

HUDOBNÝ FESTIVAL PRO MUSICA NOSTRA NITRIENSI OPÄŤ V BELADICIACH

Medzinárodný festival klasickej hudby v Nitrianskom kraji, to je PRO MUSICA NOSTRA NITRIENSI. Jeho III. ročník sa koná v termíne 1. - 8. 10. 2021 na 8 miestach vo vybraných historických pamiatkach regiónu, pričom opäť nechýbali BELADICE. Koncert v našom Kaštieli Pustý Chotár otvoril celý festival a bol to veru vydarený začiatok...

Festival, ktorého hlavným organizátorom je Hudobné centrum Bratislava, prinavracia hudobný život na miesta, kde ho publikum v minulosti bežne vyhľadávalo. Vznikol z myšlienky založiť dlhodobú tradíciu podujatia zameraného na prezentáciu klasickej hudby na špičkovej interpretačnej úrovni. Cieľom festivalu je prezentácia klasickej hudby a sprostredkovanie jedinečného vizuálneho zážitku z priestorov historických pamiatok.Festivalový koncert sa u nás uskutočnil v piatok 1. októbra. V Divadelnom salóniku kaštieľa zaznel sólový recitál medzinárodne uznávaného umelca, slovenského klavírneho virtuóza Mariana Lapšanského, ktorý  desiatky rokov účinkuje na domácich a zahraničných koncertných pódiách. Na svojom konte má množstvo nahrávok. Je nositeľom domácich aj medzinárodných ocenení a v súčasnosti je riaditeľom Slovenskej filharmónie. Jeho koncert v Beladiciach bol výborný s peknou hudbou majstrov Z. Fibicha, E. Griega, I. Álbeniza, na záver zaznela parafráza F. Liszta na tri témy z Verdiho opery Rigoletto.

V bulletine festivalu uviedol historik umenia a pamiatkar Peter Kresánek k nášmu kaštieľu nasledovné: „Azda ani nie je na Slovensku štýlovo a dobovo súzvučnejší priestor pre klavírny koncert ako salóny na poscho­dí tohto kaštieľa. Ich finálna podoba s elegantnými dreve­nými trámovými stropmi je až z obdobia tesne pred rokom 1900, ale v duchu romantizujúceho klasicizmu. Jednoducho celok kaštieľa s okolitým parkom a touto hudbou má takmer všetko spoločné.“ 

Bol to výnimočný koncert s krásnou atmosférou, ktorý sa divákom páčil, čo potvrdil dlhotrvajúci potlesk po jeho skončení. Koncert v objekte národnej kultúrnej pamiatky, ktorý oslovil aj virtuóza M. Lapšanského. Pekne poznamenal v úvode koncertu, že je potešujúce sa opäť stretnúť s divákmi, jednak pre neho ako vystupujúceho, ale aj pre samotných divákov zažiť peknú hudbu naživo. Išlo o ďalšiu vydarenú kultúrnu akciu v historickom areáli, ktorý je predurčený, aby slúžil kultúre, umeniu, spoločenskému využitiu a k príjemnému oddychu návštevníkov.

Viac fotografií z koncertu môžete nájsť tu. O histórii kaštieľa sa dočítate na našej web stránke.

Foto: Anton Sládek

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij