Počet osôb
  • 1 osoba
  • 2 osoby
  • 3 osoby
  • 4 osoby
  • 5 osoby

HUDOBNÝ FESTIVAL PRO MUSICA NOSTRA NITRIENSI OPÄŤ V BELADICIACH

Na začiatku jesene sa v dňoch 30. 9. - 6. 10. 2019 na siedmich miestach Nitrianskeho kraja konal II. ročník medzinárodného festivalu klasickej hudby „PRO MUSICA NOSTRA NITRIENSI“. Jedným z nich boli aj Beladice, konkrétne náš Park Hotel Tartuf. 

Festival, ktorého hlavným organizátorom je Hudobné centrum Bratislava,  vznikol z myšlienky založiť dlhodobú tradíciu podujatia zameraného na prezentáciu klasickej hudby na špičkovej interpretačnej úrovni. Podujatie s medzinárodnou účasťou zároveň predstavilo publiku vybrané historické pamiatky kraja ako netradičné koncertné priestory. V priebehu 7 dní sa Komárno, Palárikovo, Nitra, Beladice, Nové Zámky, Rúbaň a Belá premenili na miesta, ktoré návštevníkom sprostredkovali hudobné umenie nielen prostredníctvom koncertov, ale i vďaka jedinečnému vizuálnemu zážitku z najkrajších historických pamiatok regiónu.

Koncert v Beladiciach sa uskutočnil vo štvrtok 3. októbra. V Divadelnom salóniku kaštieľa zaznel recitál špičkového slovenského klaviristu Ladislav Fančoviča, ktorý návštevníkom sprostredkoval romantické tóny miniatúr jedného z najvyhľadávanejších a najobľúbenejších skladateľov klavírnej tvorby – Fryderyka. Chopina.V bulletine festivalu uviedol historik umenia a pamiatkar Peter Kresánek k nášmu kaštieľu nasledovné: „Azda ani nie je na Slovensku štýlovo a dobovo súzvučnejší priestor pre koncert klavírnych skladieb geniálneho F. Chopina ako salóny na poscho­dí tohto kaštieľa. Ich finálna podoba s elegantnými dreve­nými trámovými stropmi je až z obdobia tesne pred rokom 1900, ale v duchu romantizujúceho klasicizmu. Jednoducho celok kaštieľa s okolitým parkom a touto hudbou má takmer všetko spoločné.“  

Bol to výnimočný koncert s krásnou atmosférou, ktorý sa divákom páčil, čo potvrdil dlhotrvajúci potlesk po jeho skončení. Išlo o ďalšiu peknú, vydarenú kultúrnu akciu v areáli Kaštieľa Pustý Chotár, ktorý je spolu s parkom národnou kultúrnou pamiatkou. Preto je tento objekt predurčený, aby slúžil kultúre, umeniu, spoločenskému využitiu a k príjemnému oddychu návštevníkov.

O histórii kaštieľa nájdete informácie tu.

foto: Anton Sládek

Táto webová stránka používa cookies

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Viac v Pravidlách ochrany osobných údajov.

V poriadku